גבעת תיתורה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים במרכז   /   טיולים בשפלה   /   טיולי פריחה במרכז   /   גבעת תיתורה

גבעת תיתורה

גבעת תיתורה - גבעה גדולה המשמשת כפארק טבע ומורשת בשולי העיר מודיעין.

 • נקודת עניין
 • אזור:השפלה
 • מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
 • מיקום: מודיעין
 • גישה:רגלית, אופניים
 • שבילי טיול:לא מסומן
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • נגישות לנכים:לא נגיש
 • שעות ביקור:ללא הגבלה
 • כניסה:חינם
 • תאריך ביקור:23/1/2013
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:23/1/2013Titora hill1.jpg

גבעת תיתורה, (עמית מנדלסון, 23/1/2013)

עוד אתרים בסביבה

גבעת תיתורה

הגבעה, ינואר 2013
הגבעה, ינואר 2013

גבעת תיתורה, המתנשאת מעל לעיר מודיעין, היא אחת הגבעות היפות בצפון השפלה.

הגבעה הייתה מיושבת עוד בתקופות קדומות, ובדורות האחרונים שכן בה הכפר הערבי אל-בורג', שנכבש במבצע "דני" במלחמת העצמאות.

עם הקמתה של העיר מודיעין, ניהלו תושבי האזור מאבק ציבורי לשמירת הגבעה כשטח טבעי פתוח מחוץ לתחום הבינוי העירוני, מאבק שהוכתר בהצלחה אם כי עדיין לא מלאה, ובימים אלו (2013) עדיין יש מאבק למניעת בנייה בשיפולי הגבעה.


איך להגיע:

הגבעה ממוקמת בצמוד ומדרום לכביש 443, דרומית-מערבית לצומת מכבים-רעות.

לגבעה יש מספר דרכי גישה מתחום העיר מודיעין. הדרך הנוחה ביותר, לבאים מחוץ לעיר, היא מצומת מכבים-רעות בכביש 443.

בצומת זו יש לפנות לכיוון מודיעין, בדרך יאיר פרג (הקרוייה ע"ש אחד ממובילי המאבק לשמירת הגבעה), ובצומת רחוב עמק דותן לפנות ברחוב עמק דותן עוד כקילומטר עד למפגש רחוב כליל החורש.

בכיכר נפנה לרחוב כליל החורש וניסע עוד כ- 300 מ' עד לצומת רחוב מגדל דוד. כאן נפנה ימינה בדרך יגאל אלון, בכביש קצר העולה לעבר בריכת המים של העיר מודיעין. לאחר כ- 200 מ' נגיע לרחבת חנייה המהווה נקודת מוצא נוחה לטיול בגבעה.

קיימות מספר כניסות נוספות לשטח, מרחוב עמק דותן ומחלקו הצפוני של רחוב עמק איילון.


הצג את גבעת תיתורה במפה גדולה יותר

על האתר: גבעת תיתורה:

הגבעה, מרץ 2009
ספסל ההנצחה, מרץ 2009

לצד דרך יגאל אלון, ממנה הגענו, התגלו מספר שרידים ארכיאולוגיים מרשימים, שחלקם משולטים, כולל שרידי בית אחוזה, פסיפס לבן, גת ומקווה.

מומלץ להמשיך בדרך העפר מעבר לבריכת המים. לצד הבריכה נמצא ספסל ישיבה המשקיף אל העיר מודיעין. אם נמשיך הלאה בדרך העפר, נגיע לאחר כ- 400 מ' מהחנייה אל המקום הגבוה בגבעה, ובו שרידי מבנה קדום, ככל הנראה מצודה צלבנית של משפחת אבירים צרפתית בשם "טרנטה". המבנה המקורי היה בעל שלוש קומות (התחתונה נמצאת כיום מתחת למפלס פני השטח). לאחר הכיבוש המוסלמי, השתנה שם הגבעה ל"קלעת אל טנטורה" - "מצודת המגבעת המחודדת". השם העברי תיתורה, שמשמעותו שולי כובע, שומר הן על דמיון מילולי לשם הערבי והן על דמיון במשמעות. שמו הערבי של הכפר ששכן כאן בדורות האחרונים, אל-בורג', משמעותו "המגדל" וייתכן שהוא מנציח את שרידי המצודה. באזור נחשפו גם כמה מערכות מסתור שלא הוסדרו לביקורי קהל.

בגבעה בוצעו חפירות ארכיאולוגיות מצומצמות, וחלק מהארכיאולוגים מציעים לזהות כאן את מודיעין הקדומה - ולא בכפר אל-מידיה, הנמצא כארבעה ק"מ צפונית-מערבית לנו.

מאזור זה יש תצפית טובה לכל עבר, ובפרט לכיוון הרי בנימין והרי ירושלים. מצפון לנו קל לזהות את היישובים שילת, כפר רות, לפיד, כפר האורנים ומודיעין עילית, ומעבר להם ניל"י ונעלה. בצפון-מזרח מבצבצת כיפת "ראש הדשא" - שמורת נבי ע'ית, ושורת כפרים ערביים שהקרוב מביניהם הוא הכפר צפא, ליד מחסום מכבים. רחוק יותר בולטת כיפת ג'בל חרשה (770 מ') ובראשה מאחז חרשה.

מזרחית לצפא, וצמוד אליו, נמצא הכפר בית ע'ור א-תחתא - בית חורון תחתון המקראית, ומעליו הכפר בית ע'ור אל-פווקא - בית חורון עליון. קל לזהות כאן גם קטע מכביש 443 (מעלה בית חורון), וכמובן הישוב היהודי בית חורון. מצפון (משמאל) לבית חורון ולבית ע'ור אל-פווקא מתנשאת שלוחת ביתוניא, וחדי העין יזהו בקצה השלוחה את המקאם לזכרו של שייח' זיתון.

מזרחה יותר, ודרומה לצפא, הכפר הקרוב ביותר - צמוד למכבים - הוא בית סירא, מעבר לו מתרוממים הרי בנימין מעל לשפלה, דרך פסגת ג'בל אל-מוקטם לעבר גב ההר. כיפה מיוערת בולטת היא "המסרק" של הכפר אל-קוביבה, ממערב לגבעת זאב, וכן ניתן לזהות מכאן את נבי סמואל ואת מגדלי צפון ירושלים.

במערב נוכל לראות את שכונות מודיעין, את הערים לוד ורמלה ובאופק את הים התיכון, ואילו בדרום-מערב נוכל לזהות את תל גזר.

אם נמשיך בדרך העפר מזרחה, נגיע לאחר 400 מ' נוספים לדרך עפר רחבה בציר צפון-דרום. דרך זו שימשה בין מלחמת העצמאות למלחמת ששת הימים כקטע מדרך הפטרולים לאורך "הקו הירוק". כתוצאה מקרבות מלחמת העצמאות באזור (ובפרט קרב כוריכור), נוצר באזור זה שטח הפקר בין העמדות הקדמיות של צה"ל ובין העמדות הקדמיות של הלגיון הערבי הירדני. לאחר מלחמת ששת הימים, סופח דה-פקטו שטח ההפקר למדינת ישראל, והוקמו בו היישובים לפיד, כפר רות ומכבים.

בקרבת מצודת אל-בורג' נפרץ ע"י תלמידי מודיעין "שביל הרקפות" - שביל הליכה רגלי העובר במדרונות הצפוניים של הגבעה וחוזר לבריכת המים.

בגבעה יש מספר שבילי הליכה נוספים, רובם ככולם אינם משולטים היטב, אך הגבעה אינה גדולה במיוחד וניתן לשוטט בחופשיות לאורך השבילים עד שמגיעים בסופו של דבר לדרך עפר או לאחד מהרחובות הגובלים. עם זאת, בשטח הגבעה פזורים בורות מים רבים וסלעים לא יציבים (שרידי מבנים שהתמוטטו), ולכן מומלץ ללכת רק בשבילים הקיימים בשטח.

שבילים אלו מאפשרים מגוון אופציות למסלולי הליכה בגבעה, החל מאופציה מינימליסטית של תצפית בלבד (לצד בריכת המים) ועד למסלול הליכה בן כ- 3 ק"מ.


פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

ככלל, יש בגבעה פריחה מגוונת בעיקר בחודשים דצמבר-אפריל.

שירותים למטיילים:

 • חנייה לצד בריכת המים של העיר מודיעין.

הערות ואזהרות:

 • בגבעה פזורים בורות מים רבים, רק חלקם מגודר ולכן מומלץ לא לסטות משבילי ההליכה.
 • מרבית השטח חשוף לשמש ומכוסה צומח עשבוני, ולכן הביקור אינו מומלץ בחודשי הקיץ והסתיו.

הצעות טיול בסביבת גבעת תיתורה:

קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • שילוט באתר.

ספרון טיולי המשפחות של INature במתנה! הורד ושמור

הרשמה לרשימת תפוצה


המפה נטענת...