יער קרן הכרמל - מערות חרמש ומצפור המוחרקה

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף הבית   /   טיולים בצפון   /   טיולים בכרמל   /   יער קרן הכרמל - מערות חרמש ומצפור המוחרקה

מסלול טיול: יער קרן הכרמל - מערות חרמש ומצפור המוחרקה

שביל מעגלי בין מערות קבורה עתיקות, מרבדי רקפות ותצפית נוף מרהיבה.

 • מסלול טיול
 • אזור:הכרמל
 • מפת סימון שבילים: 4 - הכרמל
 • מיקום: בקרבת מחלף אליקים
 • גישה:רגלית
 • שבילי טיול:ירוק 4255, אדום 4250
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • שמורת טבע:לא
 • רמת קושי:לכל המשפחה
 • סוג מסלול:מעגלי
 • כניסה: חינם
 • תאריך ביצוע מסלול:4/12/2011
 • תאריך ביקור אחרון בשטח:2/5/2012Keren carmel forest1.jpg

מערות חרמש, (עמית מנדלסון, 4/12/2011)

עוד אתרים בסביבה

תגיות: יער וחורש עתיקות והיסטוריה משפחות מערות מעגלי פריחה תצפיות

רקע: יער קרן הכרמל - מערות חרמש ומצפור המוחרקה

שביל הטיול, ביערות בדרום הכרמל, מפגיש את המטיילים עם מערות קבורה עתיקות, ריכוזי פריחה עונתיים ותצפית נאה לעבר עמק יזרעאל וקרן הכרמל (המוחרקה).

איך להגיע:

המסלול נמצא ביער קרן הכרמל, צפונית למחלף אליקים.

כדי להגיע, יש לנסוע בכביש 70 ולפנות במחלף אליקים לכיוון דליית אל כרמל. אחרי הגשר ממשיכים ישר בכיכר, וכמאה מטרים אחריה פונים ימינה לדרך עפר טובה (בתחילתה שלט של קק"ל עם מפת היער). דרך זו מסומנת ירוק במפת קק"ל, אולם אינה מסומנת ע"י הוועדה לשבילי ישראל.

אם מפספסים את הפנייה, חולפים על פני תחנת דלק וכחצי ק"מ אחריה יש פנייה ימינה לחניון שער הכרמל. מהחניון יוצאת דרך מסומנת ירוק המובילה אף היא למסלול.

ניסע בדרך העפר המתעקלת ימינה וממשיכה דרך שדרת ברושים נאה, ולאחר 700 מ' נגיע למפגש עם הדרך המסומנת ירוק, בפינת שדה מעובד (אזור חורבת חרמש, ממנה נותרו שרידים דלים בלבד). בסוף הטיול נוכל מנקודה זו לצאת לחניון שער הכרמל.

מכאן נמשיך ישר (עם הסימון הירוק) ונגיע כמעט מייד לצומת שבילים ירוק-אדום. לא נחנה כאן אלא נמשיך עם הסימון הירוק עוד כ- 600 מ' עד לחניון בחורשת אורנים - "פינת משה", לצד צומת השבילים השנייה ירוק-אדום. כאן נחנה.


פרטי מסלול
 • אורך המסלול:3 ק"מ.
 • משך המסלול:3-1 שעות.
 • טיפוס מצטבר:100 מ' עליות מצטברות, ירידות מצטברות זהות (ירידה של 20 מ', עלייה של 100 מ' וירידה של כ- 80 מ').

לחצו על המפה להגדלה לחצו על המפה להגדלה

תיאור מסלול הטיול:

מצפור המוחרקה, דצמבר 2011
הנוף ממצפור המוחרקה, דצמבר 2011

מהחורשה (בה ניצבת מצבת זיכרון - "פינת משה" לזכר סרן משה בלייר ז"ל שנפל במלחמת יום הכיפורים), נשוב רגלית כ- 600 מ' בדרך המסומנת ירוק, עד לצומת השבילים ירוק-אדום. בנקודה זו ניצבת מצבת זיכרון המקדישה את חניון יער שער הכרמל לזכר ישראל יהודה ורות אוברדס. חניון זה נסגר ושמו "הועתק" לחניון הסמוך לכביש הראשי. כאן נפנה שמאלה בסימון האדום.

כמעט מייד נגיע ל"חצר" גדולה משמאל ובה חצובות חמש מערות קברים מרשימות - מערות חרמש.

המערות מייצגות מספר סגנונות קבורה, אך ברובן ככולן ניתן לזהות כוכים חצובים בהם נקברו המתים.

אחרי הביקור בחצר המערות נמשיך בשביל ההליכה, החולף דרך שרידי חניון מטיילים שאינו פעיל.

המסלול טרשי ומכתיב הליכה זהירה. בדרכנו נפגוש שלל פריחה עונתית, ובפרט מרשימים כאן הנרקיסים והכרכומים בתחילת החורף.

אחרי כברת דרך, נגיע ל"חצר מערות" שנייה, מרשימה פחות מחצר המערות הראשונה.

נמשיך וניכנס לחורשת האורנים בה חנינו (בכניסה לחורשה, השביל עובר במעבר ייעודי להולכי רגל דרך גדר בקר). השביל מתעקל וחוצה את הדרך המסומנת ירוק. באזור זה יש מרבדים גדולים של רקפות בעיקר בחודש פברואר. מכאן נטפס במתינות עם השביל ונצא מחורשת הרקפות לעבר קו מתח גבוה. השביל ממשיך ועולה בסדרת פיתולים דרך יער צעיר. נחצה שוב את הדרך המסומנת ירוק ונמשיך במעלה היער עד למפגש רביעי עם הדרך המסומנת ירוק, בפיתול גדול בגבול היער. בטרשים שמולנו פורח בראשית החורף מין נדיר ויפה - אירוס הסרגל. בסוף החורף פורח כאן צבעוני ההרים. מכאן ואילך פונה השביל האדום מערבה, ממשיך כמאה מטרים עם הסימון הירוק ואז שב לחניון. אנו נעלה מעט עם הדרך "הירוקה" ונגיע למצפור קרן הכרמל המוכר גם בכינוי מצפור המוחרקה - נקודת תצפית קטנה (ולרוב אינטימית), בה הוצבו שני ספסלי ישיבה. התצפית, בגובה 323 מטרים מעל פני הים, קרויה על שם מנזר המוחרקה הנראה בראש הר קרן הכרמל שמולנו. נוכל לראות מכאן גם את העיר יקנעם עילית, את עמק יזרעאל, בו מתפתל נחל קישון (בפרט בולט מושב כפר יהושע) ואת הגליל התחתון (הערים נצרת, נצרת עילית, מגדל העמק וסביבתן).

מהמצפור נשוב לדרך המסומנת ירוק ונצעד במורדה בניחותא, כאשר אנו צופים לעבר רמת מנשה ובפרט המושבים אליקים ועין העמק. מעבר לרמת מנשה נוכל להבחין בהתרוממות קמר הר אמיר. אחרי הליכה קצרה, נגיע לצומת דרכים בצלע גבעה. הסימון הירוק מתעקל שמאלה. כ- 20 מטרים לפני עיקול הסימון הירוק, נפרד השביל האדום מהירוק ומתעקל גם הוא שמאלה לעבר ערוצון היורד לכיוון החניון (בנקודה זו הוצב עמוד סימון של קק"ל). אנו ממליצים ללכת דווקא בסימון הירוק, שהירידה בו מתונה ונוחה (דרך עפר) והוא ארוך יותר (מרחק הליכה כק"מ וחצי, לעומת כחצי ק"מ בשביל האדום). הסימון מתעקל בצלע הגבעה לצד עץ גדול ויפה של אלון התבור, ובמפגש הערוצון חוצה את השביל האדום (צומת השבילים לא ברורה). אחרי הליכה קצרה נוספת נחצה שוב את השביל האדום, ואחריו את קו המתח אותו עברנו קודם. אחרי עיקול נוסף נגיע אל הרכב הממתין.

במידה ובחרנו לרדת עם השביל האדום, נרד בערוצון ונחצה את הדרך הירוקה. מכאן גולש השביל במדרון ומגיע קרוב מאד לעמוד המתח שבקצה יער הרקפות. בנקודה זו נעלם למעשה סימון השביל (נכון למאי 2012), אך ניתן כבר לראות את החניון בו התחלנו, במרחק כ- 200 מטרים בלבד. באפשרות זו, אורך המסלול הכולל הוא כ- 2 ק"מ (לעומת כ- 3 ק"מ אם חוזרים בסימון הירוק).

למעוניינים מומלץ לסיים את הטיול בפיקניק בחניון שער הכרמל. לשם כך ניסע חזרה בדרך הירוקה, ולאחר 600 מ' - בפינת השדה החקלאי - לא נמשיך בדרך הלא מסומנת עימה באנו, אלא נפנה ימינה בדרך הירוקה וניסע בגבול השדה החקלאי, עד שנגיע לחניון הסמוך לכביש 672, בו הוסדרו שולחנות פיקניק, שירותים רטובים ואף שביל סלול קצר למוגבלי תנועה. מרחק הנסיעה מפינת השדה עד לכביש הוא 1 ק"מ.

לתשומת לב: למעוניינים לחזור לכיוון מחלף אליקים, ביציאה מחניון שער הכרמל יש קו הפרדה לבן בכביש, ולכן יש להמשיך צפונה לכיוון דליית אל כרמל עד לזיהוי נקודה בה ניתן להסתובב בצורה חוקית ובטוחה. לחילופין, יש לצאת באותה דרך בה הגענו, ולבצע את הסיבוב במתחם תחנת הדלק.

פריחה ומוקדי עניין עונתיים:

שירותים למטיילים:

 • תחנת דלק סמוכה לתחילת המסלול.
 • שולחנות פיקניק בחניון "פינת משה" בתחילת המסלול.
 • חניון מטיילים (חניון שער הכרמל) נמצא בקרבת המסלול, ובו שולחנות פיקניק, שירותים רטובים ושביל סלול למוגבלי תנועה (בשטח המסלול עצמו היה בעבר חניון שנסגר).
 • מצפור המוחרקה - תצפית וספסלי ישיבה.

הערות ואזהרות:

 • השביל טרשי ולא מתאים למתקשים בהליכה.

הצעות טיול בסביבת יער קרן הכרמל - מערות חרמש ומצפור המוחרקה:


ספרון טיולי המשפחות של INature במתנה! הורד ושמור

הרשמה לרשימת תפוצההמפה נטענת...