שמורת הר אביטל

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שמורת הר אביטל

צמד הרי געש סמוכים, שבמורדותיהם גדל חורש לח ייחודי.

 • שמורת טבע
 • אזור:הגולן
 • מאפיינים עיקריים:גיאולוגיה (הר געש)
 • כניסה:חינם
 • יישובים סמוכים:עין-זיוון, מרום-גולן
 • עונות ביקור:כל השנה
 • מצב תכנוני:תכנון מתקדם
 • שטח:5036 דונם
Har avital.jpg

הר אביטל, (עמית מנדלסון, 2/12/2006)

שמורת הר אביטל


איך להגיע:

השמורה משתרעת סביב ההרים אביטל ובנטל, בין הקיבוצים מרום-גולן ועין זיוון.

כביש מס' 9881 מוביל מצומת אביטל בכביש מס' 91 לצומת פורן בכביש מס' 959. מכביש זה מסתעף, כ- 3 ק"מ מכביש מס' 91, כביש גישה למרום-גולן. מכביש זה מסתעף כביש נוסף לאתר תיירות בפסגת הר בנטל, אולם ניתן גם לנסוע ישר בין שני ההרים ולהתחבר לכביש מס' 98 כ- 3 ק"מ צפונית לצומת זיוון.

שביל הגולן חוצה את השמורה (מטפס להר בנטל ועובר בשולי הכתף המערבית של הר אביטל). קטע השביל בהר בנטל חופף לשביל מסומן אדום 1231, מפסגת ההר למאגר בנטל.

סביב פסגת הר אביטל יש שדות מוקשים, ובפסגה נמצא בסיס צבאי. אין לחצות גדרות ומומלץ לא לרדת מהדרכים הקיימות, בשל חשש לסחיפת מוקשים!

רקע על שמורת הר אביטל:

תצפית מהר בנטל להר אביטל, מאי 2013

השמורה כוללת שני הרי געש, הר אביטל שגובהו 1204 מ', והר בנטל שגובהו 1165 מ'. הר אביטל נקרא בערבית תל אבו נידא ("הר אבי הטל"), ובפסגתו היה קבר השייח' אבו נידא, ולפי מסורת מקומית יוחסה לו היכולת להוריד גשמים. כיום יש בפסגה בסיס צבאי, והגישה למקום אסורה.

הר אביטל בולט בממדיו, ובעמק הנרחב המשתרע בינו ובין הר בנטל.

כיום משערים שהיווצרות ההר היתה בתהליך שכלל היווצרות חרוט אפר גדול, פריצת קילוחי בזלת בשולי ההר, ולבסוף - כתוצאה מכובד ההר על קרום הבזלת שמתחתיו - קרס מרכז ההר פנימה ויצר קלדרה, כאשר רק כתפי ההר וחלקו הדרומי שרדו. כתוצאה מבלייה לאורך השנים, קיבל ההר את צורתו הנוכחית.

הר בנטל בנוי בצורת פרסה, וככל הנראה קילוח בזלת פרץ מצלע ההר וסחף עימו את החלק הצפוני-מערבי של ההר, לעבר השטח בו בנוי כיום קיבוץ מרום-גולן. אזור הקילוח מכוסה ביער טבעי של אלונים המשתרע גם מחוץ לתחומי השמורה.

בדרום הר בנטל נמצאת מחצבה נטושה, המיועדת כיום לשיקום כפארק גיאולוגי. כמו כן ראוי לציון "מבתר בנטל" - מחשוף מרשים של שכבות טוף וסקוריה בפיתול הכביש העולה להר בנטל.

במדרונות הצפוניים של ההרים גדל חורש ים תיכוני לח עשיר במיוחד בשיחי אוג הבורסקאים, אך גם מינים נוספים כמו אלון התולע, ורד הכלב, פטל לביד ואחרים.

במורדות הדרומיים של הר אביטל גדל יער אלונים, ואילו במפנה הדרומי של הר בנטל גדלה בתה עשבונית אופיינית להרי הגעש בגולן - ציבורת ההרים, חרחבינה מגובבת ועוד.

בשמורה, יש ריכוז מרשים של צמחי בר נדירים בישראל, בין היתר טופח הגליל (מין טופח רב-שנתי בעל פריחה כחולה, הידוע מאתרים מעטים בישראל), אליאריה שומית, רצועית הגליל, מירונית סרגלית ועוד, וכן מינים פחות נדירים כמו בן-חורש רחב-עלים, סחלבן החורש ומרווה כחולה.

בשנת 2005, גילה פרופ' אבינועם דנין צמח חדש לארץ בין ההרים אביטל ובנטל - ציפורנית ורודה.

שירותים למטיילים:

בית קפה "קופי ענן" ושחזור מוצב צבאי בפסגת הר בנטל.הצעות טיול בסביבת שמורת הר אביטל:

Bashanit ridge.jpg

שמורת רכס בשנית

Masil assaniya.jpg

שמורת מסיל ע'סניה

Har shifon.jpg

שמורת הר שיפון


קישורים נוספים וספרות מומלצת:

 • קום התהלך בארץ - עמנואל הראובני (ערך: שמורת הר אביטל).
 • ארץ הצבי והיעל - עוזי פז (ערך: שמורת חורש אביטל).
 • סחלבי הבר בישראל - מדריך למטייל - אסף שיפמן (מסלולים - "בעקבות רצועית הגליל לשמורת הר אביטל", "בעקבות מירונית סרגלית להר בנטל").
 • הגולן - ארץ הרי הגעש - דורון מור (עמ' 173-171 - הר אביטל).
 • אליאריה שומית - מין חדש בארץ מהגולן - עפר כהן, דוד הלר ויאיר אור, רת"ם מס' 28 - נובמבר 1988 (עמ' 72-65).

שמות נוספים לאתר:

שמורת הר אביטל-הר בנטל