שמורת נחל תבור

מתוך iNature
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שמורת נחל תבור

ארץ הצבאים ובתות העשב - הגדולה בשמורות הגליל התחתון.

 • שמורת טבע
 • אזור:הגליל התחתון
 • מאפיינים עיקריים:בתה עשבונית
 • כניסה:חינם
 • יישובים סמוכים:גזית, כפר קיש, גשר, נווה אור
 • עונות ביקור:חורף ואביב
 • מצב תכנוני:מוכרזת, הרחבה מאושרת
 • שטח:31926.7 דונם
  כולל הרחבה
 • תאריך הכרזה:19/12/1974
Tel rechesh.jpg

מבט לתל רכש, (עמית מנדלסון, 12/3/2011)

שמורת נחל תבור

איך להגיע:

מורד נחל תבור
עין שחל

השמורה משתרעת לאורך כ- 12 ק"מ באפיק נחל תבור, מאזור היישובים גזית וכפר קיש במערב עד כביש מס' 90 (כביש הבקעה) במזרח.

שביל "עמק המעיינות" חוצה את השמורה, באזור עין בארה ועין שחל, ושביל ישראל חולף בחלקה העליון של השמורה ליד תל רכש.

דרך לרכב שטח ואופניים מסומנת אדום 3329/3324 יורדת מכביש כפר קיש עד כביש הבקעה. דרך זו עוקפת את "קניון הבזלת", ובחלקה האחרון היא חסומה לרכב. היציאה ברכב היא בדרך מסומנת ירוק 3323 לרכב שטח ואופניים, המטפסת בתלילות לכביש כוכב הירדן. כמו כן ניתן לגשת לנחל מדרך מסומנת ירוק 3318, העוברת מנחל רכש לנחל תבור ממערב לעין שחל.

מסלול הטיולים העיקרי בנחל תבור מסומן כחול 3327, באזור "קניון הבזלת", ומיועד למשפחות חובבות הליכה. באזור סומנו מספר שבילי קישור קצרים, המתחברים גם לדרך המסומנת אדום.

בחלק מיובליו הדרומיים של הנחל עוברים שבילים רגליים, הערוץ מדרום לגזית (שביל כחול 3330), נחל דנה ונחל חמוד (שביל שחור 3340) ונחל בארה (שביל כחול 3325, חופף לשביל "עמק המעיינות").

רקע על שמורת נחל תבור:

הבריכה בקניון הבזלת

נחל תבור הוא אחד הנחלים הגדולים בגליל התחתון המזרחי, ואורכו כ- 33 ק"מ, מנצרת עילית עד שפכו לירדן דרומית לקיבוץ גשר.

14 ק"מ מאפיק הנחל נכללים בתחום השמורה. בקרבת היישובים כפר קיש וגזית, מתחתר הנחל בקניון עמוק - "קניון הבזלת" (אורכו כ- 3 ק"מ, עומקו כ- 130 מ'), והמשכו באפיק מתון ורחב עד כביש הבקעה, בעומק שמגיע עד ל- 300 מ' מתחת לרמות הבזלתיות שבסביבה. "קניון הבזלת" הוא למעשה שריד להר געש קדום.

במדרונות התלולים נחשפות כמה שכבות מסלע, כולל חוואר (תצורת בירה) וקירטון (תצורת גשר).

באפיק הנחל נובעים בתחום השמורה שלושה מעיינות, העיקרי שביניהם הוא עין שחל, המזין פלג מים באורך שלושה ק"מ עד לנקודת תפיסת המים, כק"מ ממערב לכביש הבקעה.

שני המעיינות הנוספים באפיק הם עין זאב ועין טחבית. 11 מעיינות קטנים נוספים נובעים ביובלי נחל תבור ובמדרונות שבתחום השמורה, באזור כוכב הירדן.

המעיינות והזרימה החורפית הזינו בעבר חמש טחנות קמח, את שרידיהן ניתן לראות עד היום לאורך הנחל (ארבע במקטע שבין עין שחל לכביש הבקעה ואחת ממערב לתל רכש).

לאורך הנחל גדלה צמחיית מים שופעת ובין היתר שיחי הרדוף הנחלים ועבקנה שכיח. לצד האפיק גדלים עצי שיזף מצוי ובמורד הנחל צומחים עצי שיטה מלבינה.

במדרונות גדלה צמחייה ערבתית, כולל עצי שקד קטן-עלים ואלה אטלנטית. הנוף השולט במדרונות הוא בתה עשבונית הכוללת דגנים רבים וכן שיחים כמו שיזף השיח, מרווה ריחנית, קיפודן גיירדו וקיצנית עטופה. באזור "קניון הבזלת" פורחים בתחילת האביב מרבדי פריחה מרהיבים של תורמוס ההרים.

בעל החיים הבולט בשמורה הוא הצבי, שבמרחב זה נמצאת אוכלוסייתו הגדולה ביותר בישראל. עוד בולטות כאן החוגלות, ועל העצים בשמורה בולטים קינים רבים של דרור ספרדי.

בתחום השמורה נכללים מספר אתרי עתיקות. אתר העתיקות החשוב בתחום השמורה הוא תל רכש הממוקם בין נחל רכש ונחל תבור, והוצע לזהותו עם העיר המקראית אנחרת בנחלת שבט יששכר, עיר המוזכרת ברשימת כיבושיו של תחותמס השלישי מלך מצרים (המאה ה- 15 לפני הספירה). כמו כן ראויים לציון שרידי מספר כפרים שנעזבו במלחמת השחרור - חורבת בארה, חורבת דנה וחורבת טירה. בחורבת דנה נמצא מקאם המוקדש לנבי דן, הוא דן בן יעקב. זיהוי זה אינו מקובל במסורת היהודית, המזהה את קבר דן בשייח' ע'ריב הנמצא בנחלת דן ההיסטורית, בין צרעה ואשתאול בשפלה.

לצד הכפרים הנטושים גדלים שרידי בוסתנים - זיתים, שקדים ועוד.

השמורה נמצאת ברצף עם שמורת נווה אור המוכרזת, שמורת נחל חגל ושמורת נחל יששכר הנמצאות בתהליכי אישור, ולמעשה הן מהוות שמורה אחת, ששטחה הכולל למעלה מ- 40 אלף דונם. כמו כן, נמצאת השמורה ברצף עם גן לאומי כוכב הירדן ועם שמורת עין אור.

שירותים למטיילים:

אין בשמורה שירותים למטיילים.


מצב סטטוטורי:

השמורה הוותיקה מוכרזת מאז 1974, ע"פ מספר תוכניות מפורטות שונות. בשנים האחרונות נמצאת בתהליכי אישור מתקדמים תוכנית גדולה להרחבת השמורה (תוכנית ג/14610).

תוכנית זו מוסיפה לשמורה כ- 22,675 דונם, מה שהופך את השמורה לא רק לגדולה ביותר בגליל התחתון אלא גם לשנייה בגודלה בגליל כולו. עם זאת, 5,371 דונם בהרחבת השמורה הוגדרו כאזורי חיפוש פוטנציאליים לכריית בזלת, והוראות התוכנית מאפשרות למדינה להגיש תוכניות מפורטות לכרייה תוך 3 שנים מאישור תוכנית השמורה. אם תוכניות אלו לא תוגשנה, תתאפשר הכרזת השטח במלואו כשמורת טבע. כמו כן התוכנית כוללת קטע של 127 דונם לאורך כביש כוכב הירדן, המוגדר כדרך נופית בתחום שמורת טבע.

הרחבת השמורה כוללת שטחים ניכרים במדרונות מצפון ומדרום לשמורה, בשני גושים עיקריים, ויוצרת רצף עם שמורת נחל יששכר והשמורות הקטנות שמורת נווה אור ושמורת עין אור.

אל תפספסו:

Shacharia forest7.jpg

עונת הפריחה בשיאה! לכל טיולי הפריחה המומלצים בישראל בעקבות פרחי ארצנו.

Tamarim.jpg

הצטרפו לטיולי איכות אתגריים- סנפלינג, טיולי גמלים וטרקים במדבר.

קבל המלצות טיול עדכניות למייל שלך


הצעות טיול בסביבת שמורת נחל תבור:

Kochav hayarden1.jpg

גן לאומי כוכב הירדן

Wadi ulam.jpg

שמורת אלות סירין

Har yavneel.jpg

שמורת הר יבנאל

הגב על תוכן זה: